آیا زبان بدن جهانی است؟

آیا زبان بدن جهانی است؟

یک دست تکان دادن، علامت تأیید با انگشت شست، انگشت وسط را نشان دادن. شاید فکر کنید معنای این حرکات رایج را می دانید، اما چه اتفاقی می افتد وقتی به دوست اروپایی خود در آن طرف خیابان دست تکان می دهید و او برمی گردد تا به سمت دیگری برود؟

دلیلی برای آن واکنش وجود دارد و به این خاطر نیست که دوستتان از معاشرت با شما خسته شده است. در حالی که اکثر آمریکایی ها تکان دادن دست را به عنوان یک سلام یا خداحافظی دوستانه تفسیر می کنند، همین حرکت به احتمال زیاد کلمه نه را در برخی نقاط اروپا و آمریکای لاتین منتقل می کند. همین ناهماهنگی در مورد سایر سیگنال ها نیز صادق است: نشان دادن عدد دو یا علامت صلح با بالا نگه داشتن دو انگشت با کف دست به سمت داخل در بیشتر نقاط جهان توهین آمیز نیست، اما در بریتانیا و استرالیا یک حرکت مبتذل است. خم کردن انگشت اشاره به سمت بدنتان ممکن است کسی را در سراسر اتاق در ایالات متحده فرا بخواند، اما در ایتالیا راهی برای گفتن “خداحافظ” است.

با نگاه کردن به این تفاوت‌ها، ممکن است به این نتیجه برسید که زبان بدن جهانی نیست. اما چرا؟

آیا زبان بدن جهانی است؟

درک رایج از این موضوع، زبان بدن را به زبان گفتاری مرتبط می کند. حرکات با معانی خاص، در حالی که به زبان عامیانه “زبان بدن” نامیده می شود، به حوزه جنبش شناسی تعلق دارند، زمینه ای از مطالعه که این حرکات را از اعمال غریزی تر مانند لبخند زدن در هنگام خوشحالی یا نگاه کردن به دور در هنگام خجالت متمایز می کند. جنبش شناسی که توسط انسان شناس آمریکایی ری بردویستل در دهه 1950 توسعه یافته است، از بلوک های سازنده زبان شناسی برای درک چگونگی ایجاد معنا توسط حرکات استفاده می کند. همانطور که واحدهای صوتی که کلمات گفتاری را تشکیل می دهند واج نامیده می شوند، واحدهای حرکتی که حرکات جنبشی را تشکیل می دهند کینم نامیده می شوند – و همانطور که یک واج می تواند معنای متفاوتی را در زبان های مختلف منتقل کند، یک کینم نیز می تواند معانی متفاوتی را در فرهنگ ها یا زمینه های مختلف منتقل کند. به عنوان مثال، حرکت انگشت شست به بالا نشان دهنده کار خوب انجام شده (یا تمایل به گرفتن ماشین) در آمریکای شمالی است، اما در استرالیا زمانی که به بالا و پایین حرکت می کند معنای بسیار بی ادبانه ای دارد. و پیام های مخلوط به همین جا ختم نمی شود. در آلمان، همان حرکت انگشت شست به بالا، عدد یک را نشان می دهد، اما در ژاپن به جای آن به معنی “پنج” است.

با این حال، یک پیچیدگی دیگر در درک ارتباط غیرکلامی وجود دارد. اگرچه زبان بدن جهانی نیست، اما احساسات پشت آن ممکن است جهانی باشند. در مطالعه‌ای که توسط محقق آمریکایی پل اکمن انجام شد، به شرکت‌کنندگانی از غرب، جوامع دورافتاده آفریقا و گینه نو، مجموعه‌ای از بیش از 10000 پرتره که بیانگر حالات مختلف چهره بودند (مردی که با اخم‌های درهم‌رفته عصبانیت را نشان می‌دهد؛ همان مرد که با چشمان پایین افتاده غم را نشان می‌دهد) نشان داده شد. زمانی که 90 درصد از شرکت کنندگان، بدون در نظر گرفتن زمینه فرهنگی، احساسات یکسانی را در عکس ها شناسایی کردند، اکمن نتیجه گرفت که حداقل هفت بیان جهانی چهره وجود دارد: عصبانیت، انزجار، ترس، تعجب، شادی، غم و تحقیر.

بنابراین، در حالی که ممکن است تکان دادن دست یا علامت تأیید با انگشت شست در سفر بعدی شما به خارج از کشور قابل ترجمه نباشد، اما یک بیان واقعی احساسات احتمالا قابل ترجمه خواهد بود.

دسته بندی شده در:

برچسب ها: