آیا کوسه‌ها می‌خوابند؟

این یک تصور غلط رایج است که کوسه‌ها به عنوان یک گونه هرگز نمی‌خوابند زیرا برای زنده ماندن باید به حرکت ادامه دهند. کوسه‌ها در طول روز وارد دوره‌های استراحت می‌شوند، اما این استراحت بسیار متفاوت از نوع خوابی است که سایر حیوانات انجام می‌دهند.

آیا کوسه‌ها می‌خوابند؟

این درست است که بسیاری از انواع کوسه‌ها برای دریافت اکسیژن حیات‌بخش از آبی که از آبشش‌های آن‌ها عبور می‌کند، باید به حرکت خود ادامه دهند. این نوع کوسه‌ها به عنوان تهویه کننده‌های اجباری شناخته می‌شوند زیرا آب را از طریق دهان خود می‌کشند و آن را از طریق آبشش‌های خود بیرون می‌رانند. بسیاری از کوسه‌ها از روشی به نام پمپاژ دهانی استفاده می‌کنند که در آن آب از طریق دهان کشیده شده و توسط عضلات گونه به بیرون از آبشش‌ها رانده می‌شود. انواع دیگر کوسه‌ها می‌توانند ثابت بمانند زیرا ساختارهای خاصی به نام سوراخ تنفسی دارند که آب را از طریق آبشش‌های آن‌ها فشار می‌دهند. برخی از کوسه‌ها از هر دو سوراخ تنفسی و پمپاژ دهانی استفاده می‌کنند. اگر هر یک از این گونه‌ها به دلیل گیر افتادن در تور یا هر دلیل دیگری شنا کردن را متوقف کنند، در نهایت خفه می‌شوند.

صرف نظر از روش تنفس، کوسه‌ها می‌توانند در دوره‌های استراحت عمیق قرار بگیرند در حالی که هنوز ساکن هستند، اما به معنای سنتی به خواب نمی‌روند. چشم‌های آن‌ها دائماً باز می‌ماند و مردمک‌های آن‌ها همچنان حرکت موجودات شناگر اطراف خود را کنترل می‌کنند. کوسه‌هایی که می‌توانند در حالت ثابت استراحت کنند شامل کوسه نوک سفید، کوسه کارائیب، کوسه پرستار، کوسه ووبگنگ و کوسه لیمویی هستند.

کوسه سفید بزرگ مدت‌ها است که مورد علاقه زیست‌شناسان دریایی بوده است زیرا اطلاعات بسیار کمی در مورد فرایندهای زندگی آن وجود دارد. البته یکی از سوالات بزرگ این است که آیا کوسه‌های سفید بزرگ می‌خوابند؟ در سال 2016، محققانی که در حال مطالعه کوسه‌های سفید بزرگ در جزیره گوادالوپه، نزدیک ساحل شبه جزیره باخا کالیفرنیای مکزیک بودند، زمانی که با یک ماده ماده که به نظر می‌رسید در حالت خواب است، مواجه شدند، به پاسخ این سوال رسیدند. آن‌ها با دنبال کردن او با یک زیردریایی رباتیک، چندین دقیقه او را تماشا کردند که در حالی که دهانش باز بود تا آب از آبشش‌هایش عبور کند، در آب کم عمق در برابر جریان قوی شناور بود و در حالت تقریباً کاتاتونیک به نظر می‌رسید.

دسته بندی شده در:

برچسب ها: