بدن انسان چگونه دمای خود را تنظیم می کند؟

پستانداران خونگرم هستند و می توانند دمای داخلی نسبتاً ثابتی را بدون توجه به دمای محیط حفظ کنند. کنترل دمای بدن نمونه ای از هموستاز است – فرآیند خود تنظیم کننده ارگانیسم که تمایل به حفظ ثبات داخلی در عین حال تنظیم شرایط به روش هایی است که برای بقا بهینه هستند.

دمای مطلوب بدن انسان 37 درجه سانتیگراد (98.6 درجه فارنهایت) است، اما عوامل مختلفی می توانند بر این مقدار تأثیر بگذارند، از جمله قرار گرفتن در معرض عناصر محیط، هورمون ها، متابولیسم فرد و بیماری که می تواند منجر به دمای بدن بسیار بالا یا پایین شود. دمای بدن عمدتا توسط هیپوتالاموس در مغز تنظیم می شود.

بازخورد در مورد دمای بدن از طریق سیستم عصبی و سیستم گردش خون (که گیرنده های حساس به فشار در رگ های خونی با سیستم عصبی برای جمع آوری و انتقال اطلاعات در مورد فشار خون کار می کنند) به مغز منتقل می شود، جایی که سرعت تنفس، قند خون و سرعت متابولیک برای جبران تغییرات دما تنظیم می شوند. اتلاف گرما با کاهش فعالیت عضلانی، تعریق و مکانیسم های تبادل گرما که اجازه می دهد خون در نزدیکی سطح پوست گردش کند، تسهیل می شود. اتلاف گرما با مکانیسم های عایق بدن، از جمله کاهش جریان خون به پوست و چربی زیر پوست و همچنین استفاده از لباس، پناهگاه و منابع گرما خارجی کاهش می یابد. علاوه بر این، بدن می تواند از طریق لرز، پاسخی که توسط هیپوتالاموس تنظیم می شود، گرما تولید کند. محدوده بین دمای بالای بدن و پایین بدن، فلات هموستاتیک را تشکیل می دهد – محدوده “طبیعی” که از زندگی حمایت می کند. با نزدیک شدن به هر یک از دو انتها، اقدام اصلاحی (از طریق بازخورد منفی) سیستم را به محدوده طبیعی باز می گرداند.

منبع: britannica

دسته بندی شده در: