۷ تا از مرگبارترین گیاهان جهان

۷ تا از مرگبارترین گیاهان جهان

این گیاهان ممکن است به اندازه کافی بی آزار به نظر برسند، اما می توانند برخی از مرگبارترین سموم شناخته شده را در خود جای دهند. از مرگ سقراط با شوکران سمی گرفته تا بلع تصادفی deadly nightshade توسط کودکان، گیاهان سمی در طول تاریخ عامل مرگ انسان بوده اند. با این لیست غم انگیز، با برخی از بدنام ترین گیاهان و سموم آنها آشنا شوید.

شوکران آبی (Cicuta maculata)

شوکران آبی که با شوکران سمی (گیاهانی که به طور مشهور سقراط را کشت) ارتباط نزدیکی دارد، به عنوان “سمی ترین گیاه آمریکای شمالی” شناخته شده است. شوکران آبی، یک گل وحشی بزرگ از خانواده هویج، شبیه به گل دانتل ملکه Anne و گاهی اوقات با کنگر فرنگی یا کرفس خوراکی اشتباه گرفته می شود. با این حال، شوکران آبی به ویژه در ریشه هایش حاوی سیکوتوکسین کشنده است و به سرعت در هر فردی که به اندازه کافی بدشانس باشد آن را بخورد، علائم بالقوه کشنده ایجاد می کند. تشنج های دردناک، گرفتگی شکم، تهوع و مرگ از موارد شایع هستند و افرادی که زنده می مانند اغلب دچار فراموشی یا لرزش دائمی می شوند.

بلادونا (Atropa belladonna)

۷ تا از مرگبارترین گیاهان جهان

طبق افسانه، سربازان مکبث، مهاجمان دانمارکی را با شرابی که از میوه شیرین بلادونا درست شده بود مسموم کردند. در واقع، این شیرینی توت ها است که اغلب کودکان و بزرگسالان ناآگاه را به خوردن این گیاه کشنده سوق می دهد. بلادونا که بومی مناطق جنگلی یا بایر در اوراسیای مرکزی و جنوبی است، دارای برگهای سبز مات و توت های سیاه براق به اندازه گیلاس است. بلادونا حاوی آتروپین و اسکوپولامین در ساقه، برگ، توت و ریشه است و باعث فلج شدن عضلات غیر ارادی بدن از جمله قلب می شود. حتی تماس فیزیکی با برگ ها ممکن است باعث تحریک پوست شود.

علف مار سفید (Ageratina altissima)

۷ تا از مرگبارترین گیاهان جهان

علف مار سفید، گیاهی بی آزار، عامل مرگ نانسی هنکس، مادر آبراهام لینکلن بود. علف مار سفید گیاهی علفی در آمریکای شمالی است که خوشه های تخت گل های سفید کوچک دارد و حاوی الکل سمی به نام ترماتول است. برخلاف کسانی که بر اثر بلع مستقیم گیاهان سمی جان خود را از دست داده اند، نانسی هنکس نگونبخت تنها با نوشیدن شیر گاوهایی که از این گیاه تغذیه کرده بودند، مسموم شد. در واقع، هم گوشت و هم شیر دام های مسموم می تواند سم را به مصرف کنندگان انسان منتقل کند. علائم “مسمومیت با شیر” شامل بی اشتهایی، تهوع، ضعف، ناراحتی شکم، قرمزی زبان، اسیدیته غیرطبیعی خون و مرگ است. خوشبختانه کشاورزان اکنون از این خطر تهدید کننده زندگی آگاه هستند و تلاش می کنند تا این گیاه را از چراگاه های حیوانات حذف کنند.

دانه کرچک (Ricinus communis)

۷ تا از مرگبارترین گیاهان جهان

دانه کرچک، گیاهی زینتی با بذرهای زیبا، بومی آفریقا است. در حالی که از دانه های فرآوری شده آن، روغن کرچک به دست می آید، این دانه ها به طور طبیعی حاوی سم ریسین هستند و در مقادیر کم کشنده هستند. برای کشتن یک کودک تنها یک یا دو دانه و برای کشتن یک فرد بالغ تا هشت دانه کافی است. ریسین با مهار سنتز پروتئین در سلول ها عمل می کند و می تواند باعث استفراغ شدید، اسهال، تشنج و حتی مرگ شود. این سم در سال ۱۹۷۸ برای ترور گئورگی مارکوف، روزنامه‌نگاری که علیه دولت بلغارستان سخنرانی می‌کرد، مورد استفاده قرار گرفت و همچنین در چندین مورد تلاش‌ برای حملات تروریستی در آمریکا با پست فرستاده شده است. اما اکثر موارد مرگ ناشی از بلع تصادفی توسط کودکان و حیوانات خانگی است.

تسبيح دانه (Abrus precatorius)

۷ تا از مرگبارترین گیاهان جهان

این دانه ها که با نام لوبیای Jequirity نیز شناخته می شوند، با وجود اسم مذهبی شان، حاوی آبرین، پروتئینی بسیار سمی هستند که ریبوزوم ها را از کار می اندازد. تسبيح دانه بومی مناطق گرمسیری است و اغلب در ساخت جواهرات و تسبیح های دعا استفاده می شود. در حالی که دانه های سالم سمی نیستند، اما خراشیده شدن، شکستن یا جویدن آن ها می تواند کشنده باشد. برای کشتن یک فرد بالغ تنها به 3 میکروگرم آبرین، یعنی کمتر از مقدار سم موجود در یک دانه، نیاز است. گفته می شود سازندگان جواهرات زیادی بر اثر سهل انگاری و فرو رفتن خار این دانه ها به انگشتانشان، بیمار شده و یا جان خود را از دست داده اند. آبرین، همانند ریسین، از ساخت پروتئین در سلول ها جلوگیری می کند و می تواند ظرف چهار روز باعث نارسایی ارگان ها شود.

گل خرزهره (Nerium oleander)

۷ تا از مرگبارترین گیاهان جهان

گل خرزهره که توسط پلینی بزرگ در روم باستان توصیف شده، گیاهی زیبا است که به خاطر گل های برجسته اش شناخته می شود. اگرچه به طور معمول به عنوان پرچین و گیاه زینتی کاشته می شود، اما تمام قسمت های گل خرزهره سمی و حاوی گلیکوزیدهای قلبی کشنده ای به نام اولئاندرین و نیرین است. خوردن گل خرزهره می تواند باعث استفراغ، اسهال، ضربان قلب نامنظم، تشنج، کما و مرگ شود و تماس با برگ ها و شیره آن برای برخی افراد تحریک کننده پوست است. در واقع، سموم موجود در گل خرزهره آنقدر قوی هستند که افرادی که از عسل زنبورهایی که از گل های این گیاه تغذیه کرده اند، خورده اند، بیمار شده اند! خوشبختانه، مرگ ناشی از مسمومیت با گل خرزهره به دلیل تلخی بسیار زیاد گیاه نادر است، زیرا این تلخی به سرعت هر کسی را که قصد خوردن آن را دارد منصرف می کند.

تمباکو (Nicotiana tabacum)

۷ تا از مرگبارترین گیاهان جهان

تمباکو پرمصرف ترین گیاه تجارتی غیرغذایی در جهان است. تمام قسمت های گیاه، به ویژه برگهای آن، حاوی آلکالوئیدهای نیکوتین و آنابازین سمی هستند و در صورت بلعیدن می توانند کشنده باشند. با وجود اینکه تمباکو به عنوان یک سم قلبی شناخته می شود، نیکوتین موجود در آن در سراسر جهان به طور گسترده مصرف می شود و هم خاصیت روانگردان دارد و هم اعتیادآور است. مصرف دخانیات سالانه باعث مرگ بیش از ۵ میلیون نفر می شود و شاید به همین دلیل مرگبارترین گیاه جهان به شمار می رود.

دسته بندی شده در:

برچسب ها: