Lightning Strike

احتمالا عبارت «صاعقه دو بار به یک جا نمی زند» را قبلا شنیده اید. این ضرب المثل اغلب برای اطمینان دادن به کسی که هر اتفاق بدی که افتاده، دوباره تکرار نخواهد شد، به کار می رود. حتی ممکن است زمانی که اتفاق خوبی مثل برنده شدن در لاتاری می افتد نیز استفاده شود، اما حقیقت پنهان باقی می ماند. احتمال اینکه چیزی بسیار غیرمحتمل مانند اصابت صاعقه، بیش از یک بار اتفاق بیفتد چقدر است؟ به هر حال، یک توفان رعد و برق در یک منطقه حرکت می کند. بنابراین، پس از اینکه صاعقه به یک مکان برخورد کرد، احتمالاً از برخورد دیگری در امان است.

در واقع، صاعقه می تواند و بارها به یک مکان برخورد کند، چه در همان طوفان و چه حتی قرن ها بعد.

وقتی شاهد اصابت صاعقه هستیم، تخلیه الکتریسیته ای را که در یک ابر جمع شده و آنقدر قوی است که از هوای یونیزه شده عبور می کند، مشاهده می کنیم. این باعث ایجاد یک پیشرو مرحله ای یا همان صاعقه می شود که تا رسیدن به زمین به سمت پایین حرکت می کند. این یک فرآیند بسیار سریع است که تنها حدود 30 میلی ثانیه طول می کشد. و درست پس از برخورد صاعقه، به سرعت و پشت سر هم ارتعاش می کند. بنابراین، اساسا چندین ضربه می تواند در مدت زمان کوتاهی در همان مکان رخ دهد. از نظر فنی، صاعقه در حال حاضر بیش از یک بار ضربه می زند. حتی در همان توفان رعد و برق، هیچ چیز مانع از برخورد صاعقه به همان مکانی که قبلا به آن برخورد کرده است، نمی شود، حتی اگر چند ثانیه قبل یا حتی قرن ها بعد باشد.

تنها در ایالات متحده، به طور متوسط سالانه 20 میلیون صاعقه از ابر به زمین وجود دارد. این باعث می شود احتمال اصابت چندین بار صاعقه به یک مکان در مدت زمان طولانی به شدت بالا رود. در هر صورت، اگر جاذبه قابل توجهی بین صاعقه و مکانی که قبلا به آن برخورد کرده است وجود داشته باشد، احتمال اینکه همان مکان دوباره مورد اصابت قرار گیرد بیشتر است. آسمان خراش ها به دلیل اینکه به طور قابل توجهی مسافتی را که پیشرو مرحله ای باید طی کند کاهش می دهند، بیشتر در معرض اصابت قرار دارند. به عنوان مثال، آسمان خراش های معروف مانند ساختمان امپایر استیت در نیویورک و برج ویلیس در شیکاگو تقریباً هر بار که یک توفان رعد و برق از بالای سرشان عبور می کند، مورد اصابت صاعقه قرار می گیرد.

منبع: britannica

دسته بندی شده در:

برچسب ها: