آیا وایکینگ ها آمریکا را کشف کردند؟

آیا وایکینگ ها آمریکا را کشف کردند؟

این سوالی است که نیاز به بررسی دقیق تری دارد. برای شروع، مشکل دیدگاه اروپامحور کلمه کشف وجود دارد، که برخورد با دنیای جدید را از زاویه دید دریانوردان نگاه می کند و این واقعیت را نادیده می گیرد که بومیان مدت ها بود که آن را خانه خود می دانستند. به این معنا، آمریکا احتمالاً توسط شکارچیان آسیایی کشف شد، که مورخان بر این باورند که آنها از طریق خشکی از سیبری از طریق پلی خشکی در تنگه برینگ در آخرین عصر یخبندان به آلاسکا رفته اند یا با قایق آمده و به سمت جنوب در امتداد خط ساحلی حرکت کرده اند. در هر صورت، این مردم 13000 تا 35000 سال پیش رسیده اند – آنقدر پیش که فرزندان آنها ساکنان بومی این قاره، سرخپوستان آمریکایی محسوب می شوند.

با تغییر دادن سوال، می توانیم به جای آن بپرسیم که آیا وایکینگ ها اولین غیربومیان آمریکا بودند که با آمریکا برخورد کردند. با این حال، پاسخ به این سوال بستگی به این دارد که منظوراز آمریکا چیست. اگر به طور کلی به آمریکا اشاره می کنیم – به معنای شمال و جنوب آمریکا – این احتمال وجود دارد که پلینزی ها زودتر به آنجا رسیده باشند. تجزیه و تحلیل ژنتیکی سیب زمینی شیرین که بومی آمریکا است، دانشمندان را به این نتیجه رسانده است که کاشفان پلینزی برخورد اولیه ای با آمریکای جنوبی داشته اند و سیب زمینی شیرین را با خود به آسیای جنوب شرقی و جزایر اقیانوس آرام برده اند. دانشمندان متقاعد شده اند که این تبادل قبل از زمان کریستوفر کلمب اتفاق افتاده است، اما نمی دانند که آیا این مبادله قبل از سفرهای وایکینگ ها به آمریکای شمالی بوده است.

این سوال که آیا وایکینگ ها اولین اروپایی هایی بودند که با آمریکا برخورد کردند، صحنه را برای بحث وایکینگ ها در برابر کلمب آماده می کند، اما ابتدا باید با سفر افسانه ای سنت برندان مقابله کرد. طبق حیس حماسی «سفر سنت برندان ابوت» (که در نثر لاتین بین اواسط قرن هشتم و اوایل قرن دهم به عنوان Navigatio Sancti Brendani Abbatis ثبت شده است)، در قرن ششم، برندان، یک راهب ایرلندی سیار و برخی از برادرانش با یک کاسه در غرب اقیانوس اطلس سفر کردند. قایقی به شکل کوزه (چلدر) معروف است. گفته شده است که برندان به آمریکای شمالی رسیده است، و یک آزمایش مدرن ثابت کرد که عبور از اقیانوس اطلس با یک قایق کورراغ امکان پذیر است، اما هیچ مدرک باستان شناسی از بازدید اولیه ایرلندی ها از آمریکای شمالی وجود ندارد.

آیا وایکینگ ها آمریکا را کشف کردند؟

بنابراین، بحث همچنان بر سر کلمب و وایکینگ ها باقی مانده است. تاریخ به ما می گوید که در سال ۱۴۹۲، کریستوفر کلمب، دریانورد ایتالیایی، در حالی که رهبری یک ناوگان سه کشتی با حمایت اسپانیا را برای یافتن مسیر کوتاه تری به آسیا بر عهده داشت، به طور اتفاقی با جزیره گواناهانی (احتمالا جزیره سان سالوادور، هرچند شاید جزیره دیگری در باهاما یا جزایر تورکس و کایکوس) برخورد کرد که بخشی از آمریکا بود. جان کابوت، دریانورد ایتالیایی دیگری که برای انگلستان دریانوردی می کرد، حدود همین زمان، اما نه تا سال ۱۴۹۷ و بعد از کلمب، به کانادا رسید. در نتیجه، کلمب تقریباً به طور جهانی به عنوان “کاشف” آمریکا شناخته شد.

با این حال، در مقابل این ادعا، روایت هایی از سفرهای وایکینگ ها به مکانی به نام وینلند وجود داشت که در دو حماسه نثر کهن نوردی (اشعار حماسی) ظاهر شد. طبق حماسه گرینلندی ها (“حماسه گرینلندی ها”)، بیارنی هریولفسون اولین اروپایی بود که در حدود سال ۹۸۵ زمانی که کشتی او که عازم گرینلند بود به سمت غرب منحرف شد، به سواحل آمریکای شمالی رسید. همچنین، گزارش شده است که لیف اریکسون، پسر اریک سرخ، حدود سال ۱۰۰۰ میلادی رهبری یک سفر اکتشافی را برای یافتن سرزمینی که بیارنی دیده بود بر عهده گرفت و سرزمینی یخی و برهوت به نام هلولند (“سرزمین صخره های مسطح”) را پیدا کرد و سرانجام به سمت جنوب سفر کرد و وینلند (“سرزمین شراب”) را یافت. بعداً، به دنبال دو سفر اکتشافی که توسط برادران لیف، ثورفین کارلسفنی، یک تاجر ایسلندی انجام شد، رهبری یک سفر اکتشافی دیگر به وینلند را بر عهده گرفت و سه سال در آنجا ماند. در حماسه اریک سرخ، لیف به طور اتفاقی وینلند را کشف می کند و تمام اکتشافات بعدی به ثورفین و همسرش گودرید نسبت داده می شود.

این روایت‌های اکتشافی از مکانی که شبیه به مین، رود آیلند یا کانادای آتلانتیک به نظر می‌رسید، تا سال ۱۹۶۰ تصور می‌شد که فقط داستان‌هایی مانند «سفر سنت برندان ابوت» هستند، تا اینکه هلگه اینگستاد، یک کاوشگر نروژی، و همسرش، باستان‌شناس آنه استاین اینگستاد، توسط یک فرد محلی به سایتی در نوک شمالی جزیره نیوفاندلند هدایت شدند. در آنجا، در L’Anse aux Meadows، بقایای یک اردوگاه وایکینگ را کشف کردند که توانستند آن را به سال ۱۰۰۰ میلادی برسانند. این اکتشافات باستان شناسی چشمگیر نه تنها ثابت کرد که وایکینگ ها واقعاً حدود 500 سال قبل از ورود کلمب آمریکا را کاوش کرده بودند، بلکه نشان داد که آنها به مناطق جنوبی تر به مناطقی که انگور در آن رشد می کرد، به Vinland سفر کرده بودند. وایکینگ ها واقعاً از آمریکای شمالی بازدید کرده بودند، و اگرچه به معنای دقیق کلمه آمریکا را “کشف” نکردند، اما مطمئناً قبل از کلمب به آنجا رسیدند.

دسته بندی شده در:

برچسب ها:

,