سریعترین انسان جهان چقدر سرعت دارد؟

در سال ۲۰۰۹، دونده جامائیکایی، یوسین بولت، رکورد جهانی دوی ۱۰۰ متر را با زمان ۹.۵۸ ثانیه به ثبت رساند. برای کسانی که بیشتر به نشستن عادت دارند تا دویدن، ترجمه این شاهکار به واحد سرعت، صرفا بر ماهیت خیره‌کننده عملکرد بولت تأکید می‌کند.

سرعت، معیاری است که نشان می‌دهد یک جسم (یا فرد) در طول زمان چقدر حرکت می‌کند. سرعت به صورت ریاضی با عبارت سرعت = d/t (که در آن d فاصله و t زمان است) نمایش داده می‌شود. این یعنی سرعت بولت در زمان رکوردشکنی او، ۱۰.۴۴ متر بر ثانیه بوده است. از آنجایی که بسیاری از افراد با اتومبیل و محدودیت سرعت آن‌ها آشناتر هستند، شاید بهتر باشد این عدد را به کیلومتر بر ساعت یا مایل بر ساعت تبدیل کنیم: ۳۷.۵۸ یا به ترتیب ۲۳.۳۵. این سرعت از میانگین سرعت ترافیک در شهرهای بزرگ آمریکا مانند بوستون، نیویورک و سانفرانسیسکو هم سریع‌تر است. حیرت‌انگیزتر اینکه بولت از سرعت صفر شروع کرده و سپس مجبور به شتاب گرفتن شده است، که به این معنی است که حداکثر سرعت او در واقع بیشتر بوده است.

در سال ۲۰۱۱، دانشمندان بلژیکی با استفاده از لیزر، عملکرد بولت را در مراحل مختلف یک مسابقه ۱۰۰ متری که در سپتامبر همان سال برگزار شد، اندازه‌گیری کردند. آن‌ها دریافتند که بولت در حدود ۶۷.۱۳ متری مسابقه به حداکثر سرعت ۴۳.۹۹ کیلومتر بر ساعت (۲۷.۳۳ مایل بر ساعت) رسید. او آن مسابقه را با زمان ۹.۷۶ ثانیه به پایان رساند، اما تحقیقات نشان داده است که با توجه به فیزیک بدنی او، او احتمالا حتی نباید در این مسافت رقابتی باشد. از دیدگاه بیومکانیکی، سریع‌ترین دونده‌ها نسبتا کوتاه قد هستند و عضلات آن‌ها مملو از فیبرهای تند انقباض برای شتاب‌گیری سریع است. یک دونده نخبه، ورزشکاری جمع‌وجور است، نه بلندقامت و لاغر. با توجه به جثه او – که به معنای واقعی کلمه سر و شانه‌ای بالاتر از سایر رقبا است – بولت باید آخرین نفر از خط شروع حرکت کند و آخرین نفر از خط پایان بگذرد. با این حال، او سریع‌ترین مرد جهان است.

دسته بندی شده در: